PTR060V0025-BK1
Shenzhen Yudatong Trading Co., Ltd.
Contact Now
PTR060V0025-BK1
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 1.95 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 60 V
Series : PTR060V
Lead Spacing : 5 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.25 A
Trip Current : 0.5 A
Manufacturer : Bussmann / Eaton
Description : Resettable Fuses - PPTC 60V 0.25A Radial Kinked Leads