RXEF040S-2
Shenzhen Yudatong Trading Co., Ltd.
Contact Now
RXEF040S-2
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.86 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 72 V
Series : RXEF
Lead Spacing : 5.8 mm
Current Rating - Max : -
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.4 A
Trip Current : 0.8 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 72V 40A 0.86Ohms