PTR016V1100-TR1
Shenzhen Yudatong Trading Co., Ltd.
Contact Now
PTR016V1100-TR1
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.006 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 16 V
Series : PTR016V
Lead Spacing : 5 mm
Current Rating - Max : 100 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 11 A
Trip Current : 18.7 A
Manufacturer : Bussmann / Eaton
Description : Resettable Fuses - PPTC 16V 11A Radial Kinked Leads