MF-R075/90-AP
Shenzhen Yudatong Trading Co., Ltd.
Contact Now
MF-R075/90-AP
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.75 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Ammo Pack
Maximum Voltage : 90 VDC
Series : MF-R/90
Lead Spacing : 5.1 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.75 A
Trip Current : 1.5 A
Manufacturer : Bourns
Description : Resettable Fuses - PPTC 0.75A 90V 0.37ohm Hold .75 Trip 1.5