PTR016V1000-BK1
Shenzhen Yudatong Trading Co., Ltd.
Contact Now
PTR016V1000-BK1
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.007 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 16 V
Series : PTR016V
Lead Spacing : 5 mm
Current Rating - Max : 100 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 10 A
Trip Current : 17 A
Manufacturer : Bussmann / Eaton
Description : Resettable Fuses - PPTC 16V 10A Radial Kinked Leads